اوقاف نیوز
 
وبلاگ اطلاع رسانی اوقاف استان گلستان
هر خانواده یک حافظ قرآن کریم تعهد سازمان اوقاف وامور خیریه کشور
مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه گلستان با اشاره به همت سازمان اوقاف کشور در مقابل منویات رهبری در بحث قاریان قرآن کریم، گفت: تعهد این سازمان هر خانواده یک حافظ قرآن کریم است.

 

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان ،حجت الاسلام والمسلمین سید محمدجواد رئوف سید نژاد، مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان  در مراسم اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات قرآنی در امامزاده عبدالله گرگان گفت: هر انسانی در این دنیا محبوبی دارد که با عشق ورزیدن به او آن را مورد محبوب خود قرار می دهد.

وی افزود: انسان های کج خلق به دنبال محبوبیت های باطل و انسان های که دارای تفکر درست اند به دنبال محبوب خوب هستند.

حجت الاسلام رئوف سید نژاد تصریح کرد: کسانی که از عقل کامل و درایت کامل برخوردار نیستند باید از انسان هایی که دارای عقل کامل هستند استفاده کنند.

وی با اشاره به فرمایش بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) که در دنیا سه چیز محبوب من است، افزود: انفاق در راه خدا، نگاه به چهره پدر شان حضرت رسول اکرم (ص) و قرائت قرآن از مواردی هستند که در دنیا محبوب این حضرت بوده است و باید اورا به عنوان الگوی کامل خود قرار داه و از این فیض عظیم استفاده کرد.

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه گلستان اظهارداشت: با توجه به اینکه چند سالی است که برگزاری مسابقات قرآنی و حفظ محافل انس با قرآن کریم در کشور رنگ بیشتری را به خود گرفته است اما باید سعی شود تا بیشتر به آن پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد متسابقین مسابقات قرآن کریم که در سال گذشته برگزار شده بود یک هزار نفر بوده که امسال با همت مسئولین اوقاف ومردم استان شاهد حضور بیش از 10هزار نفر شرکت کننده در این مسابقه را بوده است.

حجت الاسلام رئوف سید نژاد افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه در مقابل منویات مقام معظم رهبری تعهد کرده تا در بحث قاریان قرآن کریم همت بلندی را داشته باشد تا بتواند در بین هر خانواده یک حافظ قرآن کریم را داشته باشد.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی

ا حذف مرحله منطقه‌ای و راه‌اندازی مرحله استانی در مسابقات قرآن ا

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف از رشد کیفی مسابقات سراسری قرآن کشور پس از حذف مرحله منطقه‌ای و راه‌اندازی مرحله استانی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان، ولی یاراحمدی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف یکی از تغییرات در مسابقات کشوری قرآن کریم را حذف مسابقات منطقه‌ای عنوان کرد و گفت: طی حدود یک سال بررسی، تجزیه و تحلیل و برگزاری جلسات متعدد با موافقان و مخالفان تصمیم به حذف مسابقات منطقه‌ای گرفتیم، به عنوان مثال اینجانب حدود 40 جلسه انفرادی با افراد مختلف داشتم که در یکی از آنها پس از 4 ساعت بحث با یکی از کارشناسان مخالف، وی با شنیدن توضیحات موافق این تغییر شد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف از رشد کیفی مسابقات سراسری قرآن کشور پس از حذف مرحله منطقه‌ای و راه‌اندازی مرحله استانی خبر داد و گفت: بسیاری از استان‌ها با وجود استعدادهای خوب، همواره از حضور در مسابقات سراسری محروم بودند که برخی از آنها پس از راه‌یابی به مسابقات، عناوین قابل‌توجهی را کسب کردند، همچنین زمانی در مسابقات کشوری حداکثر 14 استان حاضر بودند و مابقی استان‌ها فرصت حضور پیدا نمی‌کردند، اما امروز شاهد حضور و درخشش برخی از نمایندگان استان‌های محروم در مسابقات سراسری هستیم.
وی تعداد شرکت‌کنندگان، کیفیت برگزاری مسابقات استانی و نتایج سال گذشته را عوامل اختصاص سهمیه به استان‌ها عنوان کرد و در این خصوص اظهار داشت: برای اجرای بهتر عدالت در سهمیه‌بندی استان‌ها فرمول جدیدی ایجاد کردیم که طی آن تعداد شرکت‌کنندگان، کیفیت برگزاری مسابقات استان و نتایج سال گذشته در اختصاص سهمیه به استان‌ها لحاظ خواهد شد، البته این موضوعات در رشته‌های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال ممکن است استانی در رشته حفظ قوی‌تر باشد، از این رو سهمیه بیشتری در حفظ دریافت می‌کند، همچنین اختصاص سهمیه استان‌ها هر سال مورد بررسی قرار گرفته و ممکن است سال‌به‌سال تغییر کند.
 

خصیص 4 سهمیه برای استان تهران در مسابقات قرآن
یاراحمدی از تخصیص 4 سهمیه برای استان تهران خبر داد و گفت: استان تهران طی سال‌های اخیر عنوان نخست مسابقات سراسری را کسب نکرده و با فراز و فرود مواجه بوده که دلیل آن یا رشد سایر استان‌ها و یا افت تهران است، اما با این حال در گروه الف قرار گرفته و 4 سهمیه به این استان اختصاص یافته است، زیرا با درنظر گرفتن همه عوامل و میانگین امتیازات این استان در گروه الف قرار می‌گیرد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه از اختصاص سهمیه طبق معیارهای اعلام‌شده و به  صورت تشویقی خبر داد و گفت: در سهمیه‌بندی استان‌‌ها سه معیار یعنی تعداد شرکت‌کنندگان، کیفیت برگزاری و نتایج سال‌های گذشته رعایت می‌شود، به عنوان مثال استان خراسان رضوی به دلیل برگزاری خوب مسابقات سال گذشته یک سهمیه تشویقی دریافت کرد و یا استان خوزستان به دلیل اول شدن «قاسم مقدمی» نماینده این استان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم یک سهمیه تشویقی دریافت کرده است.
 

منتخبان سال‌های گذشته و نخبگان، سهمیه ویژه دارند
وی از اعطای سهمیه ویژه به برخی از منتخبان سال گذشته و یا قاریان و حافظان عنوا‌ن‌دار خبر داد و گفت: گروهی از برگزیدگان سال گذشته و یا کسانی که در مسابقات بین‌المللی عنوان کسب کرده‌اند به صورت ویژه سهمیه حضور در مسابقات کشوری را کسب می‌کنند، به عنوان مثال «امین پویا» به دلیل کسب مقام دوم کشور مالزی امسال می‌تواند در مسابقات سراسری قرآن کریم حضور یابد.
 

سهمیه استان‌ها هر سال بررسی و تغییر می‌کند
یاراحمدی این‌گونه سهمیه‌بندی را ایده‌آل دانست و گفت: این سهمیه‌بندی تا حدودی ایده‌آل است، اما مسابقات همواره نیازمند کارشناسی و تحول روزبه‌روز است، که این موضوع امری طبیعی است، زیرا فدراسیون‌های ورزشی هم دائماً در حال کامل شدن و تغییر در اساسنامه هستند، ما نیز باید هر سال رشد و افول استان‌ها را بررسی و سهمیه‌ها را تغییر دهیم.
وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه، برخی از اهالی قرآن این سهمیه‌بندی را چندان عادلانه نمی‌دانند، گفت: در سیستم سهمیه‌بندی منطقه‌ای، مناطق مختلف بیش از سه سهمیه نداشتند و ممکن بود یک استان هر سه سهمیه را بگیرد و دیگر استان‌ها از حضور در مسابقات محروم شوند، اما در روش سهمیه‌بندی جدید همه استان‌ها حداقل یک سهمیه در مسابقات سراسری دارند، ضمن اینکه ممتاز‌ها جدا از سهمیه استان به مسابقات می‌آیند، همچنین مسابقات استانی توسط اساتید برجسته نظارت و طی جلسات کارشناسی همه جوانب یک استان سنجیده شده، سپس سهمیه‌ها تعیین می‌شود، به زعم بسیاری از کارشناسان این نوع سهمیه‌بندی بسیار عادلانه‌تر از روش منطقه‌ای است، البته اگر انتقاد با اطلاعات روز و بررسی همه عوامل باشد قطعاً سازنده است و ما همه آنها را بررسی و لحاظ می‌کنیم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف از برنامه‌ریزی برای جذب مردم در مسابقات قرآن پس از مشاهده استقبال کم مردم خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده سعی کردیم با زمان‌بندی دقیق، مشارکت دادن جامعه قرآنی در برگزاری مسابقات، اجرای برنامه‌های جانبی مانند تلاوت‌های مجلسی، تواشیح، برپایی نمایشگاه، برگزاری مسابقات جانبی برای رده‌های مختلف سنی و پذیرایی، فضای مسابقات را به یک محفل نورانی و جذاب تبدیل کنیم.
یاراحمدی از تشکیل کمیته مدعوین جهت دعوت از مردم خبر داد و گفت: با تشکیل کمیته مدعوین اقدام به دعوت از مردم کردیم، البته وظیفه این کمیته دعوت از مردم است نه فراخوان مردم، همچنین یکی دیگر از اقدامات این کمیته ایجاد تسهیلات برای رفت و آمد مردم بود.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی


حجت الاسلام والمسلمین پناهیان با اشاره به جایگاه بلند وقف در جامعه گفت: وقف در راه خدا و اهل بیت (ع) همچون قله وزین معنوی افراد اهل تکاثر وثروت اندوزی را به یاد خدا می اندازد.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان اوقاف وامور خیریه حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان مدرس حوزه ودانشگاه در گفت وگویی با اشاره به جایگاه بلند وقف گفت: در جامعه ای که برای همه جمع آوری مال ارزش دارد کسی اندوخته خود را وقف خدا و اهل بیت (ع) می کند یک پیام محوری می دهد و آن یاد خداست.وی تصریح کرد:با این اقدام تمام کسانی که اهل تکاثر و تفاخر بوده در مقابل او شرمنده می شوند و این تلنگری برای کسانی است که آمادگی برخورد معنوی با ثروت خود را دارند به وجود می آورد.
وی با اشاره به برخی از ارزشهای ذاتی نهفته شده در وقف خاطرنشان کرد: وقف با بالاترین ارزش معنوی از سوی پروردگار عالم به قدری برکات و ثمرات برای واقف ساری و جاری می کند که حتی انسان پس از هجرت از این عالم مادی مثل کسی که در دنیا زنده بوده و تلاش و کار می کند پاداش برای اودر نظر گرفته می شود حال آنکه دستش از این دنیا کوتاه است.
پناهیان با اشاره به دو گوهر گرانبها در موضوع اثرگذاری وقف و روابط معنوی انسانی تصریح کرد: جدای از ارزش ذاتی وقف دو اثر بسیار مهم اقتصادی و فرهنگی آن همچون نوک پیکان مردم جامعه را به سوی معنویت متذکر می شود .وی ادامه داد: تبیین جایگاه بلند معنویت در بین اقشار مختلف مردم نیازمند وجود قله هایی مثل وقف است چطور امر شهادت قله معنوی و انسان ساز بوده وقف نیز با آثاری که بر جامعه از خود به جا می گذارد چنین نقشی را ایفا می کند.پناهیان با اشاره به برخی از تجلیات وقف در رونق معنوی جامعه اظهار کرد: در اختیار گذاشتن مال انسان در راه خدا با چند واسطه انصاف را در جامعه گسترش می دهد و افراد را از دزدی کردن و کم فروشی نسبت به دیگر همنوعانشان شرمنده می کند.
وی عنوان کرد: زمانی که افراد اموال خود را وقف می کنند و بسیاری از تکاثرها و تفاخرها را کنار می زنند به دیگران پیام حضور خداوند و قیامت را می دهند و هیچ منبر و سخنرانی و موعظه ای به اندازه چنین عمل کریمانه که هم بر طبع بلند واقف و فزونی بخشش مردم جامعه دلالت دارد اثر معنوی نخواهد داشت.
پناهیان افزود: وقف می تواند با نشان دادن ایمان به خدا سطح معنویت و ایمان مردم را افزایش دهد و در جامعه قطعاً کسانی هستند که متاثر از چنین رفتارهایی برخوردهای مومنانه و خداپسندانه در عرصه های دیگر زندگی داشته باشند.
این مدرس حوزه با اشاره به اهمیت گسترش فرهنگ وقف در میان مردم تصریح کرد: اگر وقف را در بین مردم گسترش دهیم موجب بهره مندی هر چه بیشتر از برکات اقتصادی و فرهنگی این عمل خداپسندانه است ان زمان فقط مال انسان نیست که ثوابش در حیات و ممات به صاحب واقف می رسد بلکه آثار جانبی این عمل به نورانیت فرد می افزاید.
وی عنوان کرد: اگر در جامعه عمل وقف به خوبی تبیین شود زیبایی هایش بر همگان متبلور می شود بسیاری از کسانی که از امکانات مالی و ثروت فراوان برخوردار نیستند به یقین به فکر این عمل شایسته می افتند و این زیبایی وقف است.
وی با اشاره به جنبه های مختلف مادی و معنوی در وقف از سوی مردم خاطرنشان کرد: اصل وقف نسبت به اموال انسان بوده ولی برخی از محصولات معنوی می توانند جنبه وقف پیدا کنند به تعداد آدمها سلایق متفاوت وجود دارد و این سلایق هستند که جامعه را شکل می دهند و حیات اجتماعی را ممکن می سازند و بر زیبایی های جامعه افزوده و این از مهمترین ویژگی های وقف است هر کسی با سلیقه خودش می تواند به این امر معنوی بپردازد . این مدرس دانشگاه افزود:فردی با ساختن مدرسه، مسجد، حسینیه برای عزاداری اباعبدالله (ع)و دیگری به خاطر توجه کمتر جامعه به یکی از ائمه معصومین (ع) وقفش را در آن مسیر قرار می دهد تاثیر اراده وقف گذار و نیت او در برطرف شدن کاستی های معنوی جامعه از ارزشهای بلند وقف است و نشان می دهد در جامعه دینی پروردگار عالم به اراده و سلیقه و ذوق واقف ارزش قائل بوده و مومنین می توانند سلایقشان را بعد از حیاتشان در جامعه اعمال کنند و این سلایق در گوشه ای از جامعه نواقصی را برطرف کند.وی ادامه داد: هر کس به وقف اقدام کند احساس نورانیت و معنویت غیرقابل وصفی در وجودش متبلور می شود و این احساس را افراد باید تجربه کنند و کسانی که این معنویت را تجربه کرده اند صداقت کلامشان در جان ما تاثیرگذار خواهد بود.

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی


حجت الاسلام و المسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به مناسبت درگذشت مرحوم باقر صباغی مدیر کل فقید اداره تحقیق سازمان اوقاف پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه متن این پیام به این شرح است:
بسم ا... الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
ضایعه درگذشت پاسدار رشید اسلام ، رزمنده و جانباز پرافتخار دوران 8 سال دفاع مقدس ومدیر کل فقید اداره تحقیق سازمان اوقاف و امور خیریه که سالها عمر پربرکت خود را صرف خدمت به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی نمود ، موجب تألم و تأسف فراوان شد . آن مرحوم چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن علیرغم تحمل درد و رنج ناشی از جراحات جنگ ، منشأ خیر و برکات فراوانی برای کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی بود . آن مرحوم در دوران خدمت در سازمان اوقاف هم در اداره تحقیق آثار ماندگاری از خود بر جای گذاشت .توکل بر خدا ، جدیت در انجام وظیفه ، صبر ، متانت و خوشرویی ایشان در برخورد با همکاران ، مردم و اصحاب وقف مثال زدنی بود .اینجانب ضایعه درگذشت مرحوم مغفور باقر صباغی مدیر کل اداره تحقیق این سازمان را به خانواده محترم ایشان ، تمامی بستگان ، دوستان و آشنایان و همکاران در سازمان اوقاف تسلیت عرض می نمایم ، برای روح آن مرحوم از درگاه حضرت حق رحمت و غفران واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نمایم .

علی محمدی
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان
اوقاف و امور خیریه

نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
باقر صباغی مدیر کل فقيد اداره تحقیق سازمان اوقاف و امور خیریه و جانباز ورزمنده 8 سال دفاع مقدس روز جمعه دار فانی را وداع گفت و به یاران شهیدش پیوست.

به گزارش روابط عمومی وامور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه آن مرحوم كه در طول دوران خدمت پر افتخارش در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وهمچنين پس از انتقال در سازمان اوقاف و امور خیریه در سمت مدیر کل اداره تحقیق منشاء خدمات و ثمرات فراوانی بود سر انجام پس از تحمل سالها دردو رنج آثار و جراحات 8 سال دفاع مقدس روز جمعه به رحمت خدا پیوست .
روابط عمومی وامور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن عرض تسلیت این مصیبت جانگداز به خانواده محترم ،بستگان و تمامی همکاران و همرزمان ایشان ،برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نماید.
بر اساس این گزارش مراسم تشیع پیکر آن مرحوم صبح روز شنبه 25آذرماه از مقابل منزل ایشان با مشایعت با شکوه همکاران و همرزمان ایشان برگزار شد .ضمنا مراسم بزرگداشت آن مرحوم روز سه شنبه 28 اذرماه از ساعت 10:30 تا 12در محل حسينيه ستاد مركزي سازمان اوقاف وامور خيريه برگزار مي شود .


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی

ا برگزیدگان هشتمین جشنواره کشوری مدهامتان معرفی شدند ا

برگزیدگان مرحله کشوری هشتمین جشنواره قرآنی مدهامتان، در رشته های حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، حفظ ۱۰ جزء، قرائت، ترتیل، اذان و تفسیر معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اهواز، برگزیدگان مرحله کشوری هشتمین جشنواره قرآنی مدهامتان که با حضور 220 نفر از اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در رشته های حفظ کل، حفظ 20 جزء، حفظ 10 جزء، قرائت، ترتیل، اذان و تفسیر برگزار شده بود، معرفی شدند.

 

بر اساس این گزارش در رشته قرائت مهدی شایق از یزد و علی خشنود و وحید خزایی هر دو از تهران به ترتیب رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

 

همچنین در رشته حفظ کل محمد جواد محمدی مجد و علی سامری از خوزستان به ترتیب رتبه های اول و دوم و سید علی مؤمنیان از خراسان رضوی رتبه سوم را به دست آوردند.

 

برگزیدگان رشته حفظ 20 جزء نیز مهدی حسن نژاد از قم نفر اول، محمد ذوالفقاری از اصفهان نفر دوم و سعید قره داشی از خراسان رضوی نفر سوم شدند.

 

مهدی محبی از زنجان، سید مهدی میر سعیدی از اصفهان و سید مهدی حسینی از خوزستان در رشته تفسیر به ترتیب عنوان اول تا سوم را از ان خود کردند.

 

رتبه های اول تا سوم رشته ترتیل را ماجد نصری از خوزستان، سید حجت ترحمی از خراسان رضوی و سید رضا حسینی به دست آوردند.

 

در رشته اذان نیز بهرام حق پرست از گیلان، علی اصغر شم آبادی از خراسان رضوی و مهدی سیاحی از خوزستان به ترتیب به رتبه های اول تا سوم دست یافتند.

 

بنا به این گزارش، برگزیدگان حفظ 10 جزء عبدالله میاحی از خوزستان نفر اول، مرتضی زمانی از خراسان جنوبی نفر دوم و رسول طرفی از سمنان نفر سوم هستند.

 

لازم به ذکر است، این جشنواره را احمد ابوالقاسمی، محمد عباسی، حجت الاسلام محمدرضا شهیدی پور، دکتر محمد رضا ستوده نیا، امیر آقایی، کریم دولتی، مهدی دغاغله، سید محسن موسوی بلده، یاریگل، سید کریم موسوی، حسن ربیعیان، ناجی حیدری، حجت الاسلام حسین صفری و حجت الاسلام حسن هاشمی داوری کردند.
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان:
جامعه قرآنی از ترکش‎های گناه مصون می‎ماند

خبرگزاری فارس: مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: خوشبختانه سالانه شاهد رشد صعودی متسابقان قرآنی هستیم که این اشتیاق دلگرم‎کننده است اما راضی‎کننده نیست و باید در این راستا تلاش‎های بیشتری صورت بگیرد.

خبرگزاری فارس: جامعه قرآنی از ترکش‎های گناه مصون می‎ماند

به گزارش خبرگزای فارس از گرگان، حجت‎الاسلام سیدمحمدجواد رئوف سیدنژاد در مراسم اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله شهرستانی و استانی قرآن کریم که امشب در شبستان امامزاده عبدالله (ع) شهرستان گرگان برگزار شد اظهار داشت: جوانان باید هویت اصلی خود را در قرآن بیابند.

وی تصریح کرد: هر انسان در این دنیا محبوبی دارد و به شیئی عشق می‎ورزد، انسان‎های کج‌خلق به دنبال محبوب باطل می‌روند که سرانجام‎شان گمراهی است اما انسان‎هایی که به دنبال تفکر درست هستند در جستجوی محبوب خوبند که انسان عاقل یقیناً مسیر قرآن را انتخاب خواهد کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان با بیان اینکه حضرت زهرا (س) در این دنیا سه چیز را محبوب خود می‎داند ابراز داشت: انفاق فی‎سبیل‎الله، نگاه به چهره پیغمبر (ص) و خواندن قرآن در نگاه کوثر خلقت محبوب است لذا زنان و مردانی که این بزرگوار را الگوی خود می‎دانند باید در این راه گام بردارند.

جامعه قرآنی از ترکش‎های گناه مصون می‎ماند

رئوف‎سیدنژاد با تاکید بر اینکه جامعه قرآنی از ترکش‎های گناه مصون می‎ماند متذکر شد: دشمنان از هر دسیسه و ترفندی برای اینکه جوانان را نسبت به دین و ارزش‎های دینی کم‎توجه شوند استفاده کرده لذا خانواده‎ها موثرترین نقش را در هدایت فرزندان خود دارند و نباید از این مهم غفلت شود.

10 هزار و 608 نفر در مسابقه قرآنی شرکت کردند

وی یادآور شد: مسابقات قرآنی که سال گذشته از سوی اوقاف و امور خیریه گلستان برگزار شد به حدود یک‎هزار نفر می‎رسید اما خوشبختانه این آمار به همت مردم استان و شرکت 10 هزار و 608 نفر به رشد 10 برابری رسیده است و باید تلاش کنیم تا این آمار در سال‎های آینده روند شتاب‌بخش بیشتری به خود بگیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان، تربیت حافظان قرآن را از دیگر مطالبات مقام معظم رهبری عنوان کرد و اظهار داشت: همه باید همت کنند تا در هر خانواده حداقل یک حافظ قرآنی داشته باشیم و ذائقه کودکان را به آیات قرآن شیرین کنیم چراکه توجه به این اصل، سعادت دنیوی و اخروی را در پی خواهد داشت.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
شامگاه پنج‎شنبه
اختتامیه سی‎و‎ پنجمین مسابقه قرآن در گلستان برگزار شد

خبرگزاری فارس: اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله شهرستانی و استانی در بخش‎های اذان، ابتهال و همخوانی در گلستان برگزار شد.

خبرگزاری فارس: اختتامیه سی‎و‎ پنجمین مسابقه قرآن در گلستان برگزار شد


به گزارش خبرگزای فارس از گرگان، معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان در مراسم اختتامیه مسابقات قرآنی که در شبستان امامزاده عبدالله (ع) شهرستان گرگان برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه رشد متسابقین قرآنی در این دوره بسیار چشمگیر بوده است.

حجت‎الاسلام حسن دارابی از رؤسای ادارات تابعه اوقاف و امور خیریه در سطح استان به لحاظ هر چه بهتر برگزار شدن مسابقات قرآنی تشکر کرد و اظهار داشت: خوشبختانه رشد مسابقه‌دهندگان قرآنی در مقایسه با سال گذشته در رشته‎های مختلف از یک‎هزار نفر به رشد 10 برابری در گلستان رسیده است.

وی در خصوص آمار متسابقین در رشته‎های مختلف قرآن کریم ابراز داشت: در بخش حفظ یک جزء 467 نفر، حفظ 2.5 جزء 250 نفر، حفظ پنج جزء 197 نفر، حفظ 10 جزء 278 نفر، حفظ 20 جزء 164 نفر و حفظ کل قرآن کریم 124 نفر، شرکت داشتند.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان خاطرنشان کرد: در بخش قرائت یک‎هزار و 255 نفر، ترتیل 3 هزار و 63 نفر، مفاهیم یک‎هزار و 744 نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند.

دارابی به تفکیک متسابقین قرآنی در بخش‎های اذان، ابتهال و همخوانی اشاره کرد و گفت: در بخش همخوانی 10 گروه، در بخش ابتهال 59 نفر و در بخش اذان 2 هزار و 797 نفر با یکدیگر رقابت داشتند که در مجموع رقابت 10 هزار و 608 نفر را در این مسابقات شاهد بودیم.

برگزاری مسابقات قرآن کریم توسط اوقاف و امور خیریه یک امتیاز بزرگ است

وی برگزاری مسابقات قرآن کریم توسط اوقاف و امور خیریه را یک امتیاز بزرگ برشمرد و افزود: خوشحال هستیم که اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی برگزاری مسابقات قرآن کریم از ابتدا تا مرحله بین‎المللی میزبانی این محفل نورانی را بر عهده دارد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان ابراز امیدواری کرد چهره‎های قرآنی از گلستان که به مسابقات کشوری راه یافتند به مراحل بین‎المللی نیز راه پیدا کرده چراکه این لیاقت در برگزیدگان وجود داشته است.

دارابی در پایان اظهار داشت: با توجه به اینکه در این دوره از مسابقات، استان گلستان به لحاظ کمی شاهد رشد چشمگیری از متسابقین بوده است، امیدواریم سهمیه بیشتری برای مراحل بالاتر متسابقان در نظر گرفته شود.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
خبرگزاری فارس: احمد رافعی مدیر آستان مقدس امامزاده نور (ع) گرگان شد

به گزارش روابط عمومی اوقاف وامورخیریه استان گلستان،محفل انس باقرآن کریم باحضور(استاد عالی) و اختتامیه مسابقات قرآنی در تاریخ پنجشنبه(23 آذر 1391) همزمان با نماز مغرب وعشا در امامزاده عبدالله (ه)گرگان برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است این مراسم همراه با قرعه کشی سفر معنوی عتبات عالیات
و مشهد مقدس خواهد بود.
روابط عمومی اوقاف وامورخیریه استان گلستان

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
شهادت بزرگ مرد مناجات، سید سجده کننده آل طه، امام عابدان و عارفان، بر همه جوانان جوینده راه سبز وصال تسلیت باد!

تسلیت باد سالروز شهادت امامِ لحظه های مناجات سبز صحیفه عشق و عرفان!

 

♦♦♦♦♦♦♦♦ شهادت امام سجاد (ع)تسلیت باد ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

 

غم فراق امام کاروان اسرای کربلا، نگین آرامش قلب اهل حرم، بر همگان به ویژه جوانان دلداده کوی دوست تسلیت باد!


نوشته شده در تاريخ یکشنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان خبر داد
افزایش متسابقین قرآنی در گلستان

خبرگزاری فارس: معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان از افزایش متسابقین قرآنی در گلستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: افزایش متسابقین قرآنی در گلستان

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان،‌ حجت‎الاسلام حسن دارابی ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان با ابراز خرسندی از اینکه سالانه شاهد افزایش متسابقین قرآنی هستیم اظهار داشت: سی و پنجمین دوره مسابقات قرآنی در گلستان رشد چشمگیری نسبت به سال‎های گذشته نشان می‎دهد.

وی تصریح کرد: افزایش کمی و کیفی این دوره از مسابقات قرآن کریم در گلستان با دوره‎های گذشته کاملا مشهود بوده است.

دارابی خاطرنشان کرد: سال گذشته آمار متسابقان قرآنی از یک هزار نفر متجاوز نمی‎کرد اما به لطف الهی امسال به بیش از 10 هزار نفر رسیده است.

10608 نفر در سی و پنجمین مسابقات قرآنی گلستان با یکدیگر رقابت کردند

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان بیان داشت: پس از پالایش آمار شرکت‎کنندگان و افراد ثبت‎نامی در سی و دومین دوره مسابقات قرآن کریم در گلستان تعداد 10 هزار و 608 با یکدیگر به رقابت پرداختند که این آمار در کارنامه قرآنی گلستان چشمگیر بوده است.

دارابی افزود: افزایش رقابت در مسابقات قرآنی از یک‎هزار نفر به بیش از 10 هزار نفر، رشد 10 برابری را در مقایسه با سال های گذشته در گلستان نشان می‎دهد.

وی با بیان اینکه نفرات برتر مرحله استانی به سی و پنجمین دوره مرحله کشوری راه پیدا خواهند کرد ابراز داشت: نفرات برتر در رشته حفظ در بخش 20 جزء و حفظ کل به مرحله کشوری راه پیدا می‎کنند و در بخش ترتیل و قرائت نیز نفرات اول بر اساس سهمیه به مسابقات کشوری اعزام می‎شوند البته سال گذشته میزان سهمیه یک نفر بود و امسال به لحاظ افزایش کمی امید است از هر رشته دو نفر به مسابقات کشوری راه یابند.

استان مازندران میزبانی مسابقات کشوری سی و پنجمین مسابقات قرآنی می‎شود

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان خاطرنشان کرد: سهمیه‎ای که در نظر گرفته می‎شود در بخش خواهران و برادران یکسان خواهد بود.

دارابی در خصوص برگزاری مسابقات کشوری قرآن کریم بیان داشت: میزبانی مسابقات کشوری استان مازندران خواهد بود که ان‌شاءالله قبل از پایان سال این مسابقات برگزار خواهد شد و برندگان این دوره به مسابقات بین‎المللی راه می‎یابند.

موج قرآنی در جامعه ایجاد شده است

وی با ابزاز خرسندی از اینکه موج قرآنی در جامعه ایجاد شده است عنوان کرد: سال به سال آمار متسابقین رشد پیدا می‎کند و شور و نشاط، انگیزه و جذب جوانان به این کتاب آسمانی خوشبختانه رو به رشد بوده است.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه رشد چشمگیر متسابقین را در این دوره از مسابقات شاهد بودیم ابراز داشت: خوشبختانه متناسب با افزایش کمی متسابقین، به لحاظ کیفیت برگزاری مسابقات نیز در جایگاه بهتری قرار داشتیم و امید است که در سایه قرآن بتوانیم گام‎های ارزنده‎تری را نسبت به گذشته برداریم.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
اسامی برندگان مسابقات قرآن در گلستان

خبرگزاری فارس: مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان اسامی برندگان مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در گلستان را اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: اسامی برندگان مسابقات قرآن در گلستان

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، حجت‌الاسلام سیدمحمدجواد رئوف‌سیدنژاد ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران استان، اسامی برندگان و راه‌یافتگان به مرحله کشوری پس از اعلام نتایج از سوی داوران را به شرح ذیل اعلام کرد.

برندگان سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن اول تا سوم برادران در بخش شکوفه‎ها در رشته "اذان"

امیرحسین فلاحی

محمدحسین قزلسفلو

محمدمهدی آهویی

http://up.behtarin.com/uploads/b5024770ee1.gifادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
10 و 11 آذر انجام می‎گیرد
سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله استانی در مرکز گلستان

خبرگزاری فارس: معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان از برگزاری سی و پنجمین دوره مسابقات قرآنی مرحله استانی در روزهای 10 و 11 آذرماه سال‌جاری در گرگان خبر داد.

خبرگزاری فارس: سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله استانی در مرکز گلستان

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، حجت‎الاسلام حسن دارابی در جمع مسئولان برگزاری سی و پنجمین دوره مسابقات قرآنی مرحله استانی در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان، با بیان اینکه در این دوره متسابقین در هفت بخش مختلف با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت اظهار داشت: رشته‎های حفظ، قرائت و ترتیل 10 آذر و رشته‎های اذان، ابتهال، مدیحه‎سرایی و همخوانی قرآن 11 آذر در امامزاده عبدالله(ع) گرگان برگزار می‎شود.

وی با بیان اینکه جوانی فرصت عبودیت، انعطاف، خیر و نیکی است خاطرنشان کرد: فصل جوانی نقطه عطف تغییر، تحولات، شکل‎گیری ماهیت و هویت جوانان و عامل سرنوشت‎ساز جوامع است بنابراین اگر برای این فصل از زندگی برنامه‎ریزی صورت نگیرد، فرصت‎ها تبدیل به تهدید خواهند شد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه ارزش جوانی به عبودیت و خواندن قرآن است ابراز داشت: خداوند جوانی که در راه خدا و قرآن پرورش یافته است را مورد رحمت خود قرار می‎دهد، هدف از مسابقات قرآنی نیز پیوند دادن نسل جوان با کتاب روشنی‌بخش الهی است.

دارابی با بیان اینکه قرآن بالاترین اثر مکتوب خداوند است تصریح کرد: حفظ این کتاب الهی در ذهن و جان آدمی سبب می‎شود تا تاثیرات آن در زندگی روزمره هویدا شود، تک تک آیه‎های الهی برای انسان‎ها تلنگر است تلنگری که اگر انسان به آن دقیق شود راه هدایت را خواهد یافت.

وی از جوانان خواست تا ارتباط‎شان را با قرآن و حفظ این کتاب بیشتر کنند و اظهار داشت: قرآن مخلوطی از همه رنگ‎هاست، رنگ‎هایی که هر کدام از آنها در یک کتاب در کنار هم جمع شده‎اند و یک رنگین‌کمان را را شکل داده‎اند پس باید در زیر سایه این رنگین‌کمان درس درست زندگی کردن را آموخت.


نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
سرپرست کشوری هیئت داوران خواهران مسابقات قرآن کریم:
سطح کیفی حفظ قرآن کریم فراتر از سال‎های گذشته است

خبرگزاری فارس: سرپرست کشوری هیئت داوران بخش خواهران در مسابقات قرآن کریم گفت: خوشبختانه سطح کیفی حفظ و قرائت قرآن فراتر از سال‎های گذشته است.

خبرگزاری فارس: سطح کیفی حفظ قرآن کریم فراتر از سال‎های گذشته است

منصوره سرمدی در حاشیه برگزاری سی و پنجمین دوره از مسابقات قرآن کریم مرحله استانی که در امامزاده عبدالله(ع) شهرستان گرگان در حال برگزاری است در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: کسانی که در مسابقات حضور می‎یابند ابتدا به امور معنوی قرآن توجه کرده و سپس به امور ظاهری آن می‎پردازند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه سطح کیفی مسابقات قرآن در گلستان بسیار خوب است تصریح کرد: از لحاظ متسابقین و مکان برگزاری مسابقات، سطح خوبی را شاهد بوده‎ایم اما از همه مهمتر، انگیزه درونی متسابقین برای شرکت در مسابقات است.

اگر جامعه‎ای از قرآن جدا شود به گمراهی گرفتار خواهد شد

سرپرست کشوری هیئت داوران خواهران، نزول قرآن را به یک طناب تشبیه کرد و یادآور شد: قرآن وسیله‎ای از طرف خداوند برای نجات بشر است لذا اگر فرض کنیم یک سر این طناب در دست آسمانیان و سر دیگر آن در دست زمینیان است آن وقت در صورت عمل به فرامین آن به حقیقت وجودی خود که آسمانی بودن است خواهیم رسید.

سرمدی با تاکید بر اینکه اگر جامعه‌ای از قرآن جدا شود به گمراهی گرفتار خواهد شد عنوان کرد: تدبر و تفکر در آیات الهی درهای نجات را به سوی انسان‎ها می‎گشاید ولی اگر جامعه‎ای دو سفارش پیغمبر(ص) که همان قران و اهل بیت(ع) است را نادیده بگیرد درهای نجات را به روی خود خواهد بست و در ضلالت فرو می‎رود.

وی با بیان اینکه خداوند اسباب نجات را به وسیله اهل نجات در اختیار بشر قرار داده است متذکر شد: خداوند در سوره بقره فرموده که اگر مردم تقوای الهی پیشه کنند و اطیعوا الله و اطیعوالرسول باشند هم اهل نجات خواهند بود و هم خداوند معلم‎شان خواهد شد همان‎طور که می‎دانیم برای هدایت بشر، معلمی بالاتر از خداوند وجود ندارد.

منقطع شدن از قرآن و اهل بیت(ع) سقوط انسان است

سرپرست کشوری هیئت داوران خواهران بیان داشت: ضلالت و گمراهی و منقطع شدن از قرآن و اهل بیت(ع) در دست انسان‎هاست و اگر خدایی ناکرده انسان به این مرحله برسد به سقوطی که مدنظر شیطان است چنگ خواهد زد.

سرمدی با تاکید بر اینکه اتصال به کلام خدا و تبعیت از ولایت، نجات‎بخش انسان‎هاست ابراز داشت: اگر مسئله معنویت برای متسابقین قرآنی، خانواده، اجتماع و حتی فرد فراموش شود آنها از زیبایی‎های قرآن دور می‎شوند.

وی ادامه داد: وقتی جامعه‎ای خود را از قرآن جدا نداند آن وقت تمام کارها رنگ خدایی به خود خواهد گرفت و زمانی که افراد در مسیر قرآن حرکت کنند برکات از زمین و آسمان برای آنها سرازیر خواهد شد.

تربیت امری تئوری نیست بلکه اکتسابی است

سرپرست کشوری هیئت داوران خواهران از خانواده‎ها خواست تا فرزندان خود را باکرامت بزرگ کنند و ابراز داشت: رفتارهای خانواده اگر درونی و قلبی باشد و تنها به ظاهر سخن بسنده نشود اثر مثبت آن در فرزندان هویدا خواهد شد لذا اگر خانواده‎ها اخلاق قرآنی را در زندگی پیاده کنند یقیناً جامعه‎ای قرآنی خواهیم داشت که از تمام نقشه‎های شوم دشمن در امان خواهند ماند.

سرمدی متذکر شد: تربیت امری تئوری نیست بلکه اکتسابی است و فرزندان آن را باید از خانواده کسب کنند بنابراین وقتی فرزندان باکرامت بزرگ شوند در جامعه نیز با دیگران کریمانه برخورد خواهند کرد.

وی با بیان اینکه خانواده باید دوست فرزند و نه در مقابل آنها باشد متذکر شد: اگر در مقابل فرزندان جبهه‎گیری شود یقیناً بازتاب منفی در پی خواهد داشت ولی اگر همواره دوست و همراه آنان باشیم فرزندانی سالم تحویل جامعه خواهیم داد.

به ترمیم و احیا بیشتر پرداخته شود/ نقصان‎های جزئی را با نگاه مدبرانه رفع کنیم

سرپرست کشوری هیئت داوران خواهران در خصوص نقاط ضعف برگزاری این دوره از مسابقات نیز بیان داشت: کم و کاستی در همه جا وجود دارد و چیزی که مهمتر است اینکه به ترمیم و احیا بیشتر پرداخته شود لذا باید نقصان‎های جزئی را پیدا کرد و درصدد رفع آن برآمد همچنین نگاه مدبرانه در رفع آن داشت.

سرمدی از مسئولان برگزاری مسابقات خواست برای بچه‎های کوچک که وارد محافل قرآن می‎شوند هدیه‎ای در نظر گرفته شود و اظهار داشت: بچه‎ها وقتی به این فضاها وارد می‎شوند و زمانی که هدیه‎ای دریافت می‎کنند می‎پندارند که هدیه از قرآن گرفته‎اند و همین امر سبب ترغیب و تشویق آنها به قرآن خواندن می‎شود.

وی در پایان گفت: باید تلاش کنیم تا با شیوه‎های مناسب فرزندان خود را به فرهنگ قرآنی پیوند دهیم.


نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان خبر داد
آغاز رقابت 232 نفر از متسابقان قرآنی در گلستان/ رشد 5 برابری داشتیم

خبرگزاری فارس: معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: تعداد 232 نفر از متسابقان قرآنی در سی و پنجمین دوره از مسابقات قرآن کریم مرحله استانی در امامزاده عبدالله گرگان به مدت دو روز با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

خبرگزاری فارس: آغاز رقابت 232 نفر از متسابقان قرآنی در گلستان/ رشد 5 برابری داشتیم

حجت‎الاسلام دارابی در حاشیه برگزاری سی و پنجمین دوره از مسابقات قرآن کریم مرحله استانی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: این مرحله از مسابقات در رشته‎های حفظ، قرائت و ترتیل در دو بخش خواهران و برادران از بعدازظهر امروز در گرگان آغاز شد.

‎وی تصریح کرد: در مرحله شهرستانی بیش از 5 هزار نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند که از بین آنها تعداد 232 نفر به مرحله استانی راه یافته که 120 نفر آنها از خواهران و 112 نفر نیز از برادران هستند.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه داوری این مسابقات از طریق 10 نفر ارزیابی می‎شود خاطرنشان کرد: در بخش خواهران چهار داور بومی و یک داور از تهران و در بخش برادران نیز چهار داور بومی و یک داور از تهران روند این مسابقات را پیگیری می‎کنند.

نتیجه سی و پنجمین دوره از مسابقات قرآن کریم مرحله استانی هفته آینده اعلام می‌شود

دارابی بیان داشت: نتیجه سی و پنجمین دوره از مسابقات قرآن کریم مرحله استانی هفته آینده اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه اختتامیه این دوره از رقابت‎ها در امامزاده عبدالله(ع) گرگان انجام می‎گیرد افزود: این مراسم با حضور آیت‎الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه در گلستان، جواد قناعت استاندار گلستان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برگزار خواهد شد.  

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه میزان مشارکت در مسابقات قرآنی رشد پنج برابری را در گلستان نسبت به سال‎های گذشته نشان می‎دهد ابراز داشت: سال گذشته قریب به یک‎هزار نفر در مرحله شهرستانی مسابقات قرآن کریم شرکت داشتند و امیدواریم این استقبال تا اندازه‎ای افزایش یابد تا به جایگاه مطلوب و آنچه خواسته مقام معظم رهبری است، برسیم.

دارابی معنویت‎افزایی، تامل و تدبر در قرآن را از مهمترین اهداف مسابقات برشمرد و افزود: ترویج و تبلیغ فرهنگ قرآن، ایجاد انگیزه در علاقمندان به آیات الهی، ایجاد شور و شعور قرآن در جامعه از دیگر اهداف این مسابقات است.

نفرات برتر این دوره از مسابقات به مرحله کشوری راه خواهند یافت

وی ابراز داشت: نفرات برتر این دوره از مسابقات بر اساس سهمیه در هر رشته در دو مقطع شکوفه‎ها و بزرگسال به مرحله کشوری راه خواهند یافت.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه پیام محرم با محوریت قرآن و اهل بیت(ع) است عنوان کرد: قرآن نقش کلیدی را در زندگی انسان‎ها ایفا می‎کند و به دلیل اینکه این کتاب الهی فرزندان ما را نسبت به زشتی‎ها و پلیدی‎ها واکسینه می‎کند، دشمن نیز از این می‎ترسد و در هراس است.


نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
ترک امر به معروف و نهی از منکر پشت کردن به کتاب خداست
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان گفت :ترک امر به معروف و نهی از منکر پشت کردن به کتاب خداست وامر به معروف والاترین و شریف‎ترین واجبات محسوب می‎شود.
 
 
دارابی با بیان اینکه فریضه امر به معروف و نهی از منکر والاترین و شریف‎ترین واجبات محسوب می‎شوند خاطر نشان کرد: جامعه با این فریضتین زنده می‎ماند و در حال حاضر امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر مسئولیت شرعی به عنوان مسئولیت دینی، انقلابی و سیاسی مورد توجه است.
وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‎ای همگانی است خاطر نشان کرد: تحقق این دو امر در مراحل مختلف قانونگذاری برنامه‎ریزی شده و در گرو همکاری، همفکری و هماهنگی آحاد مردم از جمله هیئت‎های مذهبی دست یافتنی است.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با اشاره به اینکه در تذکر لسانی افراد با زبان نرم به ترویج معروف و نهی از منکرات می‎پردازند ابراز داشت: اگر 10 یا تعداد بیشتری بگویند تاثیر آن به مراتب از بمب اتم بر روی افراد بیشتر است.
دارابی با تاکید بر اینکه تاثیر زبان قطعی است یادآور شد: در تذکر لسانی افراد حالت امر و نهی دارند و نه خواهش و التماس و برخورد با مخاطب مؤدبانه و با حفظ حرمت و احترام انجام می‎گیرد نه تهدید و ارعاب که در این صورت اثری معکوس خواهد داشت.
وی در پایان تاکید کرد: هر کسی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کند مانند کسی است که به کتاب خدا پشت کرده است.

نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان از فعال شدن 32 تیم تذکر لسانی هیئت‎های مذهبی در سطح استان خبر داد.
 


به گزارش روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان گلستان،حجت‎الاسلام حسن دارابی اظهار داشت: شهرهای منتخب اجرای تذکر لسانی در بندرترکمن، کردکوی، کلاله و گنبدکاووس به صورت پایلوت انجام می‎شود.
فعالیت 10 هیئت مذهبی برای تذکر لسانی در گرگان
وی تصریح کرد: از شهرهای منتخب هر شهرستان چهار هیئت مذهبی انتخاب شدند و در شهرستان گرگان نیز 10 هیئت مذهبی برای تذکر لسانی فعال شده است و در مابقی شهرستان‎ها نیز یک هیئت به امر به معروف و نهی از منکر خواهند پرداخت.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه گلستان با تاکید بر اینکه اصلاح جامعه مهمترین هدف فریضتین است تصریح کرد: همان طوری که هر شخص موظف است خودش را اصلاح کند باید نسبت به اصلاح دیگران نیز حساس باشد.
امر به معروف والاترین و شریف‎ترین واجبات محسوب می‎شود

نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
فرماندار گرگان:
امامزاده روشن‎آباد به قطب فرهنگی تبدیل می‌شود

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان گرگان گفت: امامزاده روشن‎آباد به قطب فرهنگی تبدیل خواهد شد.

خبرگزاری فارس: امامزاده روشن‎آباد به قطب فرهنگی تبدیل می‌شود

حیدرعلی احمدی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: امامزاده روشن‎آباد که در حقیقت یکی از امامزاده‎های شهرستان کردکوی است شهیدان 20 روستای شرق کردکوی، غرب گرگان و اموات آنان را در دل خود جای داده است.

وی تصریح کرد: از سال گذشته مجتمع فرهنگی روشن‎آباد با حضور چهار امام جماعت از روستاهای اطراف، هیئت امنا امامزاده و مجموعه‎ای از فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منطقه روشن‎آباد تحت راهنمایی‎های امام جمعه کردکوی در حوزه‎های مختلف شروع به کار کرد.

احمدی گفت: این مجموعه تاکنون جلسات متعددی را برای امور عمرانی، زیارت، تدفین و نماز میت و ساماندهی این امور انجام داده و امیدواریم این امامزاده با همراهی مسئولان و مردم در تحقق خواسته‎های علمای دین موفق باشد.

فرماندار گرگان با بیان اینکه امامزاده روشن‎آباد نقش وحدت‎بخش و محوری در منطقه دارد گفت: از قدیم‎الایام امامزاده روشن‎آباد و امامزاده النگ مرکز اجتماع مردم منطقه بوده و حتی در مبارزات ستمشاهی به عنوان پایگاهی معنوی برای مبارزان انقلابی به شمار می‎رفت.

140 شهید انقلاب و دوران دفاع مقدس در امامزاده روشن‎آباد خفته‎اند

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر نزدیک به 140 شهید بزرگوار انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس در دل این امامزاده خفته‎اند که نشان از مهم بودن معنوی این اماکن است.

احمدی گفت: مردم منطقه ارادت خاصی به این دو امامزاده واجب‎التعظیم دارند به طوری که من یادم می‎آید در گذشته و در مهر ماه وقتی مردم می‎خواستند محصولات خود را برداشت کنند 24 ساعت در امامزاده روشن‎آباد و یا امامزاده النگ مراسم شکرگذاری از خداوند متعال را به جای می‎آوردند.

فرماندار گرگان افزود:‌ این امامزادگان عامل وحدت و یکپارچگی مردم منطقه شده‎اند به طوری که در انتقال فرهنگ‎ها و سنت‎های این روستاها نقش موثری ایفا کرده و تمام همت مسئولان دستگاه‎های اجرایی و اعضای هیئت امنا امامزادگان این است که همان طور مقام معظم رهبری فرموده این امامزاده که از بقاع متبرکه است، تبدیل به قطب فرهنگی شود.

بازسازی امامزاده روشن‌آباد ادامه خواهد داشت

فرماندار گرگان گفت: دستگاه‎هایی مانند اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در بحث ساماندهی و مرمت این امامزاده دخیل هستند و یک هماهنگی منسجم بین این دستگاه‎ها نیاز است.

احمدی ادامه داد: سال قبل ما توانستیم ضریح زیبایی را جایگزین ضریح چوبی قبلی بکنیم که با استقبال مردم منطقه روبه‎رو شد و جلوه زیبایی به فضای درونی امامزاده داد.

وی اضافه کرد: نمای بیرونی امامزاده هم قدمتی دیرینه دارد و همچنان نمای سفالی و آجری خود را حفظ کرده است.

احمدی گفت: چند سال پیش جلسه‎ای با معاون عمرانی وقت استاندار گلستان در این مکان برگزار شد و قرار شد از طریق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مطالعه طرح ساماندهی امامزاده روشن‌آباد در دستور کار قرار گیرد. 

فرماندار گرگان افزود: ما منتظر هستیم تا کار مشاور طرح مطالعاتش به پایان برسد تا اقدامات بعدی با سرعت و همت بیشتری انجام شود.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
خیمه های معرفت در ۴۰ نقطه گلستان برپا می شود
معاون فرهنگی سازمان اداره کل اوقاف و امورخیریه گلستان از برپایی خیمه های معرفت در ۴۰ نقطه سطح این استان همزمان با ماه محرم خبر داد.
 


حجت الاسلام والمسلمین حسن دارابی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف وامورخیریه گلستان گفت: این خیمه ها به صورت ثابت و سیار در 20 نقطه شهرستان گرگان شامل 18 بقعه متبرکه و پارک شهر و ناهارخوران برپا می شوند.

وی ضمن تقدیر از همکاری شهرداری و نیروی انتظامی در برپایی خیمه های معرفت، افزود: در این خیمه ها مبلغان و مربیان به سوالات و شبهات دینی مردم پاسخ و در زمینه های مختلف نیز مشاوره می دهند.

حجت الاسلام دارابی خاطرنشان کرد: در این ویژه برنامه، برنامه هایی همچون کار با کودک، تبلیغ چند رسانه ای، پاورپوینت، ایجادمرکز مشاوره، پاسخگویی به شبهات و سوالات و احکام شرعی و مسابقه قرآن بخوانید جایزه بگیرید و نقاشی بکشید جایزه بگیرید، برگزار می شود.

وی از برگزاری ویژه برنامه بصیرت عاشورایی در فضای امامزادگان گلستان خبر داد و گفت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری که باید بقاع متبرکه را به قطب فرهنگی تبدیل شود به همین منظور ویژه برنامه بصیرت عاشورایی در ایام ماه محرم در فضای امامزادگان برگزار می شود.

حجت الاسلام دارابی اعزام مبلغان درسطح استان را یکی از کارهای مهم در ویژه برنامه ماه محرم دانست و افزود: هدف از اعزام مبلغان به مراسمات و برنامه های فرهنگی، شناساندن اهداف قیام خونین حضرت سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) به جامعه است.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
سرپرست اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان خبر داد
سرپرست اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان از نصب ضریح امامزاده محسن (ع) کریم‌آباد گرگان بعد از ایام عاشورای حسینی خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی اوقاف گلستان، حجت‎الاسلام روح‎الله سلیمانی‎فرد اظهار داشت: در نماز جمعه این هفته ضریح مطهر در معرض دید عموم مردم به لحاظ بعد تبلیغاتی مذهبی و کمک‎های افراد خیراندیش قرار خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: اعتبار موردنیاز این ضریح از محل درآمدها و نذورات امامزاده تامین شده است.
سرپرست اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان بیان داشت: در روز تاسوعا نیز برنامه ویژه‎ای در روستای کریم‌آباد برای عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) در نظر گرفته شده و خیمه معرفت نیز در این بقعه برپاست و بنا داریم تا در آن روز بار دیگر ضریح را در معرض دید شیفتگان آن حضرت قرار دهیم.

سلیمانی‎فرد با بیان اینکه حادثه کربلا صحنه نمایش اخلاق اسلامی است ابراز داشت: سه ارزش اخلاقی مروت، ایثار و وفا در حادثه کربلا به چشم می‎خورد که باید مسلمانان از این ارزش‎ها درس بگیرند و آن را در زندگی خود پیاده کنند.
وی همچنین در خصوص جهاد فرهنگی در تولید ملی که از سوی مقام معظم رهبری به آن تاکید شده است اشاره و بیان داشت: حضور جهادی در عرصه‎های اقتصادی برای ملت ایران یک ضرورت است که باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.
سرپرست اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان متذکر شد: استفاده از کالای ایرانی و حمایت از تولیدات داخلی موضوعی است که از دیرباز مورد توجه دلسوزان نظام بوده اما متاسفانه عدم استمرار این حرکت‎ها به صورت عمومی باعث شده تا اثربخشی آنها مقطعی باشد.
سلیمانی‎فرد با تاکید بر اینکه فرهنگ مصرف بزرگترین آفت جامعه اسلامی است که باید با آن مبارزه کرد و اظهار داشت: باید با تشویق به تولیدات داخلی به اقتصاد ملی کمک کنیم.
امامزاده محسن (ع) کریم‌آباد در فاصله دو کیلومتری گرگان قرار دارد و از فرزندان امام موسی کاظم (ع) امام هفتم شیعیان است.

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
نتیجه مسابقات قرآن مرحله شهرستانی
حفظ 1جزء شکوفه ها
1-صبا ایثاری 2-مریم اکبری و نفرات سوم ثنا احمدی و مائده الیاسی
حفظ2و نیم
جزء-شیوا پور اصغر-سحر سهرابی-مریم اکبری مجنی
5جزء-
1-آرزومرتضوی2-فاطمه سادات موسوی3-فاطمه نیک فرجام
10 جزء-
ساجده کریمی-زبیده بامری-اعظم رایجی
20جزء-
ملیحه حسنی-زهره تجری- زهرا آذرخش-
حفظ کل-
سیده مریم موسوی-رقیه کربلایی عباسی- خدیجه مهدوی پناه
قرائت تحقیق بزرگسالان
-اقدس ایوبی -اعظم سادات مطهری-اعظم صالح آبادی
ترتیل بزرگسالان
مریم هوشیار- فاطمه غریب آزادی- انسیه تجری
قرائت تحقیق بزرگسالان
زهرا صفری-مهسا خواجه- مطهره میر لطیفی-
قرائت ترتیل شکوفه ها
هدیه ملک- فاطمه تازیکه-فاطمه خلیلی

نفرات برتر مفاهیم تخصصی مرحله شهرستانی (گرگان)
رقیه شریعتی-مریم باقری- زهره تجری- ربابه نقوی - سیده فاطمه میر حسینی ارچی- زهرا حبیبی نوده-
بندر گز
صفیه عشرستاقی
علی آباد
محدثه حسینی --سعیده علمشاهی-علی اکبر میرزایی - فاطمه قاسمی- زینب باستانی-
آزادشهر
رضا هدایتی کرد -سمیرا موحدی نسب-لیلا حسینیان-معصومه منصوری رضی


نوشته شده در تاريخ سه شنبه هفتم آذر ۱۳۹۱ توسط میثم کابلی
تمامی حقوق مطالب برای اوقاف نیوز محفوظ می باشد